U organizaciji Direkcije za europske integracije BiH, danas je održana prva u nizu planiranih aktivnosti u razdoblju u kojemu Bosna i Hercegovina predsjedava EU strategijom za dunavsku regiju. Konferenciji pod nazivom „Zajedno jači“ nazočili su sudionici iz više europskih zemalja, predstavnici Europske komisije, koordinatori za prioritetna područja Strategije, kao i predstavnici svih razina vlasti i institucija Bosne i Hercegovine.
U uvodnom dijelu Konferencije nazočne je pozdravio predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović, iskazavši zadovoljstvo što je prvi tematski događaj u okviru BiH predsjedavanja EU strategijom za dunavsku regiju organiziran u Mostaru, u Hercegovini.
Ovo je prvi događaj u okviru predsjedanja BiH EU strategijom za dunavsku regiju, koja uključuje 14 zemalja. Za nas je izuzetno bitna regionalna suradnja, bez koje ne možemo ostvariti zajedničke ciljeve, a to je prije svega odgovor na krizne situacije i zaštita voda, što je i jedna od tema ove Konferencije. Mi kao Županija smo izuzetno zainteresirani za suradnju na ovom području te ćemo, zajedno s drugim partnerima, raditi na jačanju regionalne ekonomske suradnje, poboljšanju koordinacije i komunikacije, održivom upravljanju prekograničnim vodnim resursima, rješavanju ekoloških rizika, hitnog odgovora i upravljanja katastrofama.
Iskustva posljednjih godina, vezano za nepredviđene katastrofe uzrokovane jakim poplavama, olujama i požarima, nas upućuju da je potrebno jačati okvire suradnje. Stoga je posebno važna suradnja, koordinacija, partnerstvo i preko državnih granica. Nalazimo se u vremenu punom izazova, a svjesni smo da kroz zajedništvo, dijalog i konkretne aktivnosti možemo lakše odgovoriti na buduće izazove. Siguran sam da će razmjena iskustava i zajednički rad u okviru ove Konferencije doprinijeti ostvarivanju naših ciljeva koji će koristiti cijeloj Dunavskoj regiji i njenim građanima, naglasio je predsjednik Vlade.
Primarni ciljevi ovog događaja su unaprijediti širenje EUSDR Prioritetnog područja Rizici za okoliš i Prioritetnog područja Institucionalni kapaciteti i suradnja, osobito u domenama upravljanja vodama, hitnog odgovora i upravljanja katastrofama te poticanje snažnijeg angažmana i uključenosti zemalja kandidata za članstvo u Europskoj uniji unutar Podunavlja. Stoga će poboljšanje komunikacijskih, konzultacijskih i koordinacijskih mehanizama u okviru Konferencije ojačati postojeće okvire suradnje i uspostaviti nove mreže koje se bave zajedničkim izazovima, čime se doprinosi sveukupnoj otpornosti i održivosti dunavske regije, što je prepoznala i Županija Zapadnohercegovačka.
